lajme

Turneu “Pavarsia Open” përfundon.

Sapo perfundoi “Pavarsia” open per te rritur ne National Sport Park me pjesmarjen te konsiderueshme dhe cilesore te lojtareve nga Shqiperia , Maqedonia,Kosova e Mali i Zi. Ne finale fitoi Andonov i Maqedonise ndaj Genajd Shupheja me rezultatin 2 : 0 (6-2 6-3). Vlen te theksohet pjesmarrja e Obrad Markovski (me numer 1500 te renditjes ne ATP i cili u eleminua me set final nga Granit Bajraliu (6-2 , 5-7 , 6-4). Vec kupave perkatese u dha edhe nje premio prej 750 euro per te dy lojtaret. Kishte lojra shume te mira te Granit Bajraliut nga Kosova, Nermin Hoxhiq dhe Kevin Kaceli nga Durresi. Ky turne i paraprin turneve te” Pavarsise” qe do zhvillohen kete jave per moshat +35 ( m. f.) dhe U-12, U-14 dhe U-16 per meshkuj e femra ne javen tjeter.

Lexo më shumë
lajme

Gresi ne gjysëmfinale !

Gresi Bajri është një tren! Fitoi dje, edhe në dopio duke u kualifikuar në gjysmë finale të turneut Tennis Europe U12 që po zhvillohet në Bosnje Hercegovinë! Forcaaaa Gresi !

Lexo më shumë
lajme

Shkodra perfaqesuese ne Europe U12

Gresi Bajri, tenistja 12 vjecare nga Shkodra qe perfaqeson, flamurin kuq e zi ne turneun Tennis Europe U12 ne Siroki te Bosnje Hercegovines, fitoi sot ne raundin e dyte te shortit kunder lojtares sllovene, mbarteses se dyte te turneut dhe neser luan ne cerekfinale ne pritje te lojtares serbe ose kroate. Gresi te lumte dhe suksese ne raundin tjeter.

Lexo më shumë
lajme

LEADING BALKAN COACHES ATTEND COURSE IN ALBANIA

LEADING BALKAN COACHES ATTEND COURSE IN ALBANIA

The Albanian Tennis Federation is currently hosting an ITF CAP (Coaching Advanced Players) Course in Tirana. Managed by Vitor Cabral, ITF Development Officer for Europe and Goran Shevchenko from the Former Yugoslav Republic of Macedonia, the regional course is being attended by leading coaches from Albania, Bosnia & Herzegovina, FYR Macedonia, Kosovo and Montenegro.

Among the delegates are Dimitar Labudovikj, FYR Macedonia’s Fed Cup Captain, Predrag Rusevski, a former Davis Cup player also from FYR Macedonia, Kosovo Fed Cup Captain Arben Islami, Vanja Ibrahimovic 12&U Captain and Jasmin Dzambic – both national coaches from Bosnia & Herzegovina, Granit Barajliu, Davis Cup player from Kosovo, and Mujo Dapcevic, member of the Coaches’ Committ...

Lexo më shumë
lajme

Video, Tenis / ITF-ja, kurs 10-ditor për trajnerët e Ballkanit në Tiranë

Great opportunity for Albanian Coaches.
Thanks to Vitor Cabral and International Tennis Federation for giving Albania’s this amazing chance to host ITF Coaching Level 2 for Advanced Players with coaches from all around balkan region.

A big thank to the tutors Goran Shevchenko and also Vitor Cabral for their contribution in this mission.

ASNN – Në Tiranë, në mjediset e Kompleksit “National Sport Park” u zhvillua një kurs 10-ditor kualifikimi për trajnerët e tenisit. Për përfaqësuesit e Federatës Ndërkombëtare të Tenisit (ITF), ku kurs shënon një tjetër nivel të kualifikimit të trajnerëve. “Ky është një kurs i nivelit të dytë dhe ka një përshkrim tjetër, sepse është kurs trajnues profesional”, sqaron Drejtori i ITF-së për Zhvillimin në Evropë, Vitor Kabral...

Lexo më shumë
Mesime

Kursi i Trajnereve nga FSHT dhe ITF

Ka filluar në Tiranë në ambjentet e National Sport Park, “Kursi i trajinerëve për lojtarë garues të nivelit të mesëm dhe të lartë” me pjesëmarrjen e 14 trajnerëve nga Shqipëria, Kosova, Bosnje-Hercegovina, Mali i Zi dhe Maqedonia.
Kushtet për zhvillimin në kushtet optimale të Kursit janë siguruar nga ITF dhe Federata Shqiptare e Tenisit. Kandidatët do të trajnohen dhe do të vlerësohen në fushat e mëposhtme: Aftësitë/demonstrimi i të luajturit, Leksioni individual, Leksioni në grup, Aftësitë personale, Provimi me shkrim. Në fund të kursit kandidatët do të pajisen me certifikatë e Trajnerit niveli II nga Federatat e vendeve përkatëse në bazë të vlerësimit të Tutorit të Kursit.
Tutor i Kursit është Goran Shevchenko dhe Supervizor i tij është Ofice...

Lexo më shumë
lajme

Përfundon Turneu i Tenisit Korça Open

Në datat 12-14 Tetor 2018, në qytetin e Korcës u zhvillua turneu “Korça Open” për Juniorë U12, U14 dhe U16 djem dhe vajza.
Per kategorine U12 djem vendin e parë e meritoi Dhimitri Mindili nga “Tenis Korca” që mundi në finale grekun Christos Boussios 6:1, 6:0.
Në kategorinë e vajzave, vendi i parë për U12 u meritua nga Gresi Bajri, Shkodër ndërsa vendi i dytë nga Stela Gabeta pas finales që përfundoi me rezultatin 6:1,6:0.
Në U14 për djem Skerdi Hasa i Tenis Teuta fitoi ndaj Noel Çaprazi të Tenis Teuta 6:2,6:1. Ndërkehë që U14 vajza Gresi Bajri Shkoder meritoi vendin e pare pasi mposhti në finale Merjem Miftari nga Duresi me rezultatin 6:0, 6:1.
Në finalen e U16 për djem Skerdi Hasa Teuta mposhti Noel Çaprazi Teuta 6:2, 6:1
Në U16 vajza Gresi Bajri Shkodra mpo...

Lexo më shumë